Černá lilie

   
 

SISYFOS je českým klubem skeptiků, který si vytknul za cíl šířit na jedné straně poznatky současné vědy a na druhé straně kriticky upozorňovat na nejrůznější „příspěvky ke klamání veřejnosti“. Nejzasloužilejším klamatelům uděluje každoročně anticenu nazvanou Bludný Balvan. Podrobnosti o činnosti klubu SISYFOS najdete na www.sysifos.cz.

 

   Jistou paralelu jsme shledali i v oblasti liliářství. Na stránkách novin, různých časopisů a na webových stránkách nacházíme chybné až neuvěřitelné zprávy o liliích. Některé z těchto zpráv si zaslouží trochu zamyšlení, jiné jsou spíš pro pobavení. Otevíráme proto anketu, ve které budeme takové myšlenky shromažďovat a občas té nejpozoruhodnějšímu udělíme „Černou lilii“.

Čekáme na vaše příspěvky do ankety o „Černou lilii“. A pro začátek několik adeptů na cenu nejvyšší. (Citujeme z internetových stránek, jejichž adresy jsou uloženy u správce našeho webu.).

 

  

Nové příspěvky zaslané dr. Karlem Verešem naleznete pod čísly 16) a 17).

K čemu všemu mohou posloužit lilie si přečtěte v příspěvku pod číslem 18)!

 

Máte zájem o stromovou lilii? Čtěte příspěvek 19)

 

Kdo také může ožírat poupata na liliích? O tom informuje B. Reisová v příspěvku 20)

 

   

1)

- Lilie pro své úspěšné pěstování potřebuje nezbytně chlad, dostatek prostoru a teplotu ne vyšší než 18°C

- Lilie se na jaře prostřednictvím cibulek vysazuje do květináče, které se zahrnou zemí.

- Původ: Východní, Jihovýchodní Evropa, mírné pásy Asie.

- Množení: Lilie množíme dělením trsů (na podzim) nebo šupinami.

 

2)

Lilie – lilium

Původ: Čína

Sadba: Cibule vysazujeme do půdy v srpnu

 

3)

Lilie nejlépe rostou v polostínu a v dobře propustné, vápnité půdě. Množí se dělením trsů (na podzim) nebo šupinami, které se oddělují z větších cibulí a to v listopadu až prosinci.

 

4)

Lilie magická. Rostlina i s cibulí se sbírá za konjunkce Venuše a Luny, což poukazuje na použití této magické byliny ve věcech lásky, krásy, čistoty, ochrany a léčení.Pro účely evokační magie se z květu lilie zhotovují materializační kuřidla; tato bylina totiž podporuje zviditelnění astrálních zjevů.Lilie je sama o sobě výborným kondenzátorem fluid a její květ je nezbytnou součástí Bardonova univerzálního fluidického kondenzátoru

 

5)

Orientální hybridy …Jsou mrazuvzdorné

 

6)

Lilie jsou z pohledu pěstování a členění velmi složitými rostlinami, o čemž nás přesvědčuje již jen samotný fakt, že se řadí hned do 9 skupin.

 

7)

Kolekce obsahuje následující odrůdy: Capuchino, Orange Art, Tiger Play a Dot Com. (Mohou být škodlivé pro kočky).

 

8)

Lilie jsou velmi nenáročné hlízoviny, které budou o to hezčí, čím déle je necháte v zemi bez přesazování. Plně mrazuvzdorné.

 

9)

Lilie zlatohlavá – Lilium regale

Lilie královská (Lilium regale) pochází z Číny, je vysoká 100 - 150 cm. Rostlina kvete od června jasnými oranžovými květy (provázeno fotografií denivky – pozn. red.).

V zimě hnojíme lilie cereritem nebo NPK.

 

10)

Lilie tygří, anglicky Tiger Lily, patří mezi asijské hybridní odrůdy lilií. …Ve volné přírodě ji najdete převážně v členitých oblastech Ameriky a Británie.

 

11)

Léčí i zabíjí
Tygří lilii, nebo také Ďábelské lilii (Devil Lily), Leopardí lilii (Leopard lily) či lilii Columbijské, jak je mnohdy zvána, se rozhodně nedají upřít léčebné účinky. Tinktura, vyráběná z čerstvých lisovaných
rostlin má příznivé účinky na stresem namáhaný organismus, nevolnost či zvracení v těhotenství a hojně se využívá také při gynekologických a neuralgických potížích. Silný koncentrát vonné esence této rostliny prý dokáže zmírnit agresivní chování například u osob léčených z alkoholismu. Jak se říká, není růže bez trní, a ani v případě Tygří lilie tomu není jinak. Tedy, trny rozhodně nemá, ale zato je nejčastějším přenašečem virových chorob na jiné rostliny – při jejím pěstování je tedy dobré na to pamatovat a separovat její výsadbu dál od okolních lilií. Domácí pěstitelé, kteří mají kočku nebo kočky, by měli pěstování Tygří lilie zvážit, neboť tento druh lilie obsahuje toxické látky, které mohou u kočky domácí vyvolat zvracení, záchvaty letargie, selhání ledvin a v nejhorším případě i smrt.

 

12)

Cibule lilií musíme do půdy vložit špičkou dolů. Zahrabeme je asi 10 cm hluboko.

 

13)

Hadí Lilie je vzácná léčivá rostlina původem z Himalájí. Jak již její původ napověděl je dostatečně otužilá do našich podmínek. Tato trvalka kvete na podzim nápadnými fialovými květy s příjemnou vůní. Vzhledem připomíná orchidej.

Zakoupením tohoto produktu získáte až 4 věrnostní body. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 4 body , které mohou být převedeny na slevový poukaz v hodnotě 0,48 Kč.

 

14)

Uvařený květ lilie bělostné nebo její cibule jsou vhodné k léčbě nádorů, vředů nebo vnějších zánětů. Čerstvý květ namočený v alkoholu se použije na popáleniny a opařeniny.

 

15)

Doposud je známo přes 90 druhů lilií, dělených podle původu, rodokmenu a květů do devíti skupin.

   
 

16)

Začněme nákupem:

- Dobře pěstované cibule jsou těmi pravými.

- Jeden druh lilií má podle nové klasifikace mnoho vědeckých jmen, souhrně se
  nazývají asijskými hybridami, protože  jsou pěstovány z asijských druhů lilií.

- Tygrovité hybridy jako Mid Centuri tvoří další vděčnou skupinu, se kterou stojí
  zato začít.

- Mezi ty nejsnadnějších ze snadných a lehkých lilií s květy navzájem od sebe
  vzdálených, patří skupina zvaná Martagon.

 

17)

Pěstitelské rady:

- Přihnojujte mimo cibule a listů a dostatečně zalejte.

- Přivazujte lodyhy k hůlkám s citem, né abyste je "uškrtili".

- Dobrá cirkulace vzduchu pomůže elimitovat bakteriové onemocnění a jiné
  infekce od mšic.

- Mutace vzniká spontálně mrazem nebo chemicky.

- Sterilita je rostlina, kterou nelze opýlit vlastním pylem.

22.6.2012

   
 

18)

Liliová pleťová voda:

Až v létě pokvetou lilie, nezapomeňte si připravi liliovou vodu. Budete-li si každý den potírat obličej tampónem namočeným v liliové vodě, přesvědčíte se o jejím přímo zázračném účinku. Můžete ji používat celý rok, ale připravit si ji musíte včas, dokud kvetou bílé lilie.

Příprava je celkem jednoduchá. Vezměte lahvičku s širším hrdlem nebo jinou vhodnou skleněnou či porcelánovou nádobku. Musí však být neprůhledná a musí se dát těsně uzavřít. Do ní postupně napěchujte asi tak do poloviny lístky bílé lilie, které zalijete čistým lihem tak, aby sahal asi na dva prsty nad ně. Pak nádobku těsně uzavřete, postavíte na temné a chladné místo a občas ji protřepete.

Za šest týdnů je liliová voda hotová. Část odlijete do menší tmavé skleničky, dolijete dvěma díly převařené vody, protřepete a pleťová voda je připravena. Na mastnou pleť zředíte liliovou vodu v poměru 1 : 1. Zbytek lístků nacháte dále v lihu, a kdyby se vám někdy něco podebíralo, nebo kdyby se vám dělal opar, přiložte lístek na zarudlé a svědící místo a chvíli podržte. Kde to jde, například na prstě, překryjte plátek kouskem igelitu a přelepte leukoplastí. Druhý den by měl být prst nebo ret zcela vyhojen. Také svalové bolesti zmizí, natřete-li svaly nezředěným liliovým lihem.

2.3.2013

   
 

19)

  Zahrada a balkon snů. Nabídka z jednoho katalogu zahradnické firmy:

"8 obřích stromových lilií - 2 hlízy od každého z vyobrazených druhů" za pouhých 420 Kč. Proti obvyklé ceně 560,38 Kč tak ušetříte 54 Kč!!

   Neboť 420 plus 54 je 560. A ještě k tomu za hlízu lilie. Kdo odolá takovou nabídku nevyužít!!

12.3.2013

   
  20)

Na stránkách www.poradte.cz se objevil tento dotaz:

Něco mi okusuje konečky květů lilií, ale slimáky jsem kolem neobjevila.. ani brzy ráno tam nejsou. Foto přikládám.

   
 
   
  Odpověď :

Je to hloupé,asi to není váš případ, ale mně poupata lilií s chutí ožírá babička. Proč, to nevím, neví to určitě ani ona. Už ožrala i poupata oranžových denivek a poupata slézu. Neustále za ní chodit nemohu a hlídat, co kde sní. Jídla má přitom dost. Výhodu má v jednom - nepěstuju nic jedovatého. Pořád se někde s holí potácí a slídí, co by uškubla.
Má to celé ovšem jednu velkou nevýhodu. Její spotřeba je daleko větší. Chudinka pidibrouček si v potu tváře žere třeba celý den, ona mávne rukou - a celý trs poupat je v čudu. Jaga.

 
 
 
 
   <<Zpět<<
   <<Zpět na hlavní stranu<<