Jean Macklin - Lilium macliniae 

Otakar Wirth


 

Botanická lilie Lilium macliniae je pojmenovaná po Jean Macklin, manželce cestovatele Francis Kingdon Warda.

 

Jean Macklin se narodila se roce 1921 jako dcera soudce u Nejvyššího soudu Britského Imperia v Bombaji. Vyrůstala střídavě v Indii a Anglii. Ve svých 26 letech se setkala s charismatickým, 62 letým cestovatelem, botanikem a (Frank Kingdon-Ward). Zamilovala se do něj a přes výhrady rodičů se za něj v dubnu 1947 provdala.

 

Během následujících deseti roků prožila po jeho boku dobrodružství, po kterých toužila. Bezprostředně po sňatku zahájili manželé Wardovi první společnou expedici, do Manipur. Během ní sebrali 1400 herbářových exemplářů s asi tisíci různými druhy rostlin. Nejpozoruhodnější nález, z hlediska liliářů, byla krásná malá lilie, endemická v této oblasti, kterou Francis nazval Lilium mackliniae na počest Jean a jejího přispění k tomuto nálezu. 

 

Po zmíněné expedici následovala celá řada dalších výprav, o kterých bylo referováno na našich webových stránkách v článku o Francis Kingdon Wardovi. /3/ 


Kritická byla výprava v roce 1950 do údolí řeky Lohit na hranici mezi Assamem a Tibetem. Tehdy oblast zasáhlo silné zemětřesení o síle 8,7 Richterovy stupnice. Zážitky z této cesty popsala Jean ve své jediné knize My Hill So Strong.

 

Čínská invaze do Tibetu v roce 1950 znemožnila dál cestovat do těchto oblastí. Proto se manželé Wardovi rozhodli směrovat své další cesty do Burmy. V roce 1953 prozkoumali oblast mezi řekami Nmai Kha a Mali Hka v severní Burmě. Zde shromáždili 37 druhů rododendronů, kolem stovky dalších druhů a více než 1400 herbářových exemplářů. Mezi nálezy byla i epifytická lilie – Lilium arboricola.

 

Poslední společná výprava směřovala v roce 1956 do Burmy. Z hlediska počtu nálezů nebyla tak úspěšná jako expedice předcházející. Po ní Jean onemocněla a na Francise začal doléhat věk.

 

Přesto plánovali ještě cestu do Vietnamu nebo do Íránu. Dříve než mohli tuto cestu uskutečnit Francis v roce 1958 zemřel.

 

Krátce po jeho smrti se Jean znovu provdala za Alberta Henry Rasmussena. V době sňatku jí bylo 37 let a Rasmusennovi 75. Společně se usadili v Norsku, kde její nový manžel trvale žil. Pokud to počasí dovolovalo, žili v jakési chatě jménem „Lilleknuppen“(„Poupátko“) u vesnice jménem Svorta na severu Norska. Zde se věnovala zahradničení a pěstovala řadu rostlin jejichž vzorky či semena přivezla z dřívějších výprav. Zejména to byly rododendrony. Snažila se též pěstovat kultovní Lilium mackliniae. S ní ale, vzhledem ke klimatu Norska, úspěch neměla.

 

Nedlouho po smrti A.S.Rasmusena, svého druhého manžela (zemřel v prosince 1972), Jean prodala „Lilleknuppen“ a odstěhovala se do Oslo. Hodně cestovala a také se intenzivně věnovala astronomii. Když ještě více zestárla a její fyzické i duševní zdraví zesláblo, přestěhovala se do Anglie a usadila se v Eastbourne, Sussex, v jižní Anglii. Zde dne 3. prosince 2011 ve svých 90 letech zemřela.

 

 

Literatura :

 

/1/

 http://www.lapponicum.com/uploads/2/6/1/3/26138093/jean_rasmussen_in_norway.pdf

 

/2/

<>https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03068374.2012.720821?
        ;scroll=top&needAccess=true

/3/

http://www.martagon.cz/francis kingdon ward.htm

 

           

   
   
   
   
   
   
   <<Zpět na hlavní stranu<<