Latgale hybridy
 
      Při revizi snímků ve Fotogalerii upozornil pan Stanislav Šupita na chybnou transkripci jména Latgale Orange (původně Lategale Orange). Snímek pochází z archivu pana Jiřího Černého (číslo snímku 4259, rubrika "Archivní snímky Jiřího Černého - 1980 až 1985). Při pátrání po původu uvedené odrůdy jsme zjistili několik zajímavostí:
 
     Základní vydání Mezinárodního registru lilií (I.L.R.) uvádí velmi stručně pouze "Latgalia Hybrids" s neznámými rodiči, neznámým šlechtitelem a bez jakéhokoliv dalšího popisu. Za jménem "Latgalia Hybrids" uvádí registr v závorce ještě (L. henryi), což je v registru běžné v případech, kdy se jedná o selekci z původního druhu. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že "Latgalia Hybrids" jsou v registru zařazeny do skupiny IX, tedy mezi botanické lilie.
 
      V knize "Lilii" od M.F.Kirejevy, kterou v roce 1984 vydalo nakladatelství Rosselchozizdat v Moskvě, je představena Latgale jako skupina (grupa) trubkovitých lilií vzniklá křížením Lilium henryi a blíže neurčených Aureliánů. Autorem šlechtění je známý V.P.Orechov, (Ekabpils, 1966). Obecnými znaky odrůd této skupiny jsou široce hvězdicovité květy, skloněné dolů nebo do strany, většinou příjemně vonících. Květy jsou buď bílé, žluté, oranžové, meruňkové nebo v kombinaci těchto barev. Odrůdy jsou mrazuvzdorné a odolné proti nemocem. Lodyhy jsou 100 až 150 cm vysoké. Kvetou koncem července a v srpnu. Skupina čítá kolem 30 odrůd - z nich jsou jmenovány Arpus Plana, Crustpils, Livany, Exotica, Energia.
 
    V knize "Lilii" od M.V.Baranové, kterou v roce 1990 vydalo leningradské nakladatelství Agropromizdat, jmenuje autorka ze skupiny Latgale hybridů odrůdy Asune, Karsava, Malta a Naiva. Již zmíněnou odrůdu Arpus Plana uvádí paní Baranova také, ovšem nikoliv jako součást skupiny Latgale.
   
     Na CD "Odrůdy světového sortimentu lilií", které vydalo v roce 1998 Lilium Brno (autor B.Mičulka), je pro popis skupiny Latgale použit víceméně popis z knihy M.F.Kirejevy. Navíc je zde uveden i popis Latgale Orange. Odrůdu údajně vyšlechtil V.P.Orechov asi v roce 1973. Květ lilie je bledě meruňkový, středem tepálů běží sytější pás.Následuje detailnější popis květu i rostliny jako celku. Popis je doplněn fotografií. O zdroji, ze kterého byl popis a fotografie převzaty, není bohužel nic uvedeno. Květ na fotografii je velmi podobný květu na snímku Jiřího Černého.
 
  V.Vinčálek
  16.5.2010
   
   
   
     <<Zpět na hlavní stranu<<