Lilium catesbaei (Walter 1788)

 

Richard W. Lighty

 
 

Při pohledu na Lilium catesbaei jako součásti přehlídky celkem asi dvaceti pěti amerických lilií, tato lilie vyniká hned z několika důvodů. Ačkoliv je zřejmě příbuzná L. philadelphicum, se kterou sdílí vzpřímeně postavené květy s drápovitými tepaly, L. catesbaei se od ní i ostatních amerických přírodních druhů liší tím, že v dospělosti jí během zimy zůstává přízemní růžice listů. Podobný charakteristický rys se vyskytuje pouze u jediné jiné lilie a to u L. candidum od Středozemního moře. Navíc je jediným americkým druhem s důsledně střídavě uspořádanými listy. Zcela určitě je to jediná lilie, u které se vyskytují všechny tři tyto charakteristiky.

 

Zatím jsem nikdy neviděl tuto lilii v květu a tak se musím spolehnout na popisy v literatuře. Všechny tyto lilie, které jsem dosud pěstoval, mi vždycky uhynuly dlouho předtím, než měly příležitost vykvést. Uvádí se, že L. catesbaei nedorůstá výše než 60 cm, takže ji můžeme považovat za jednu z nejmenších našich lilií. Viděl jsem obrázky těchto lilií se třemi květy, přestože v „Lilies of the World“ (Lilie světa) se uvádí, že mívá jen po jednom květu. Podle různých zpráv se ale dá soudit, že více než jeden květ se vyskytuje jen výjimečně. Květy jsou podobné jako u L. philadelphicum, ale jsou mnohem zářivější a zdá se, že jsou poněkud více otevřené. Tepaly jsou drápovitě zahnuté po větší část jejich délky, než je tomu u L. philadelphicum.

 

 

Photo by Wayne Matchett            

 

 

Edgar Wherry popsal dvě variety, které jsou od typové variety odlišné. L. catesbaei var. asprellum je charakterizovaná stonkem bez listů a chlupatým ve své dolní polovině, a s listy nahromaděných v kónické skupině (ne v přeslenu) asi v půlce stonku. L. catesbaei var. longii je jednoznačně rozšířena mnohem severněji a nemá bazální růžici listů charakteristickou pro typovou L. catesbaei. Mohla by být považovaná za spojovací článek mezi L. catesbaei a L. philadelphicum.

 

Lilium catesbaei byla pojmenována podle Marka Catesbyho, britského přírodovědce a cestovatele, který na začátku osmnáctého století strávil v Americe osm let. Zajímal se a psal o flóře na území dnešního jihovýchodu Spojených států a byl první, který tuto lilii popsal a vyobrazil pod názvem L. carolinianum. Podle zásad o pojmenovávání rostlin před Linneem, dostalo pozdější pojmenování přednost.

 

Ačkoliv se L. catesbaei na některých místech od Mississipi po Floridu a severně po Carolinu vyskytuje dosti hojně, přesto se zdá, že dává některým lokalitám určitou přednost. Všeobecně se nachází na vlhčích, často bažinatých místech s borovicovým porostem. Kyselá půda a dostatek vody se zdají být pro přírodní stanoviště jednoznačným požadavkem. Kvůli těmto dost zúženým preferencím a jejím jižním rozšířením je pěstování L. catesbaei v ostatních prostředích značně obtížné a na severu je pěstování ve venkovním podmínkách prakticky nemožné. Je tak atraktivní pouze pro pěstitele botanických lilií a nejzapálenější milovníky lilií. Zatím není známo její využití při hybridizaci a už vůbec se nedá kdy očekávat žádné využití z komerčního hlediska. Zřejmá je její příbuznost s L. philadelphicum, ale křížení těchto dvou druhů bezpochyby nepovede k nějakým hodnotám.

 

 

Lilium catesbaei, QB NALS 2015,1:13-14 (přetištěno z QB NALS 1966 a 2010)

 
 
 

 

Poznámky redaktora:

 

1) Přeložený text jsme získali díky laskavosti ing. Jiřího Černého.

2) Fotografii Lilium catesbaei uveřejňujeme díky laskavému svolení jejího autora Wayne Matchetta. S jeho dalšími pracemi se můžete seznámit na www.spacecoastwildflowers.com

3) Citované variety L. catesbaei var. asprellum a L. catesbaei var. longii nejsou uznané jako samostatné poddruhy L. catesbaei, ale jména jsou dle dokumentu "The Plant List 2010", který zveřejnila Královská botanická zahrada v Kew, považována za pouhá synonyma původního druhu.

   
   
   
   

 

   <<Zpět<<

 

   <<Zpět na hlavní stranu<<