Nová botanická lilie, Lilium eupetes J.M.H. SHAW, sp. Nov.
    The Plantsman, March 2008
    Příspěvek zaslal RNDr. J.Černohorský
 

 

            V roce 2007 díky dámám Blenddyn a Sue Wynn-Jones z Crüg Farm Plants Nursery byla zvěřejněna zpráva o nálezu nové, nepopsané lilie z Vietnamu. V té době byla považována za dlouho ztracenou L. arboricola, objevenou Frankem Kingdonem Wardem v roce 1953 v Burmě (dnešní Myamar). Když však rostlina vykvetla v létě 2007, ukázalo se, že podobnost byla jen nahodillá a že jde o nový taxon. Její botanický popis následuje:

 

            Lilium eupetes J.M.H. Shaw, sp. nov. Species habitu cum Lilium arboricola Stearn optimae congruens, sed differt tepalis atro-purpuris, non reflexis. Type: Vietnam, Lŕo Cai province, 22 Nov 2006. B&S Wynn-Jones 11721 (holotype WSY).

 

            Additional material examined: Vietnam, Lŕo Cai province, Nov 2006. BSWJ 11796 (Herb. BSWJ; photo WSY); floral parts from cultivated plant, Crűg Farm Plants, Oct 2007.

 

            Na první pohled lilie silně připomíná L. arboricola Stearn, která je příbuzná L. primulinum, liší se však  tmavo červeno purpurovým zabarvením petalů, tvořících hvězdicově-zvonkové květy na místo ohnutých, jablkově zelených petálů L. arboricola. Květy jsou zdánlivě podobné květům Ll. souliei a taliense, tyto druhy se však liší v mnoha detailech, mimo jiné jim schází axilární pacibulky. Podle informací  knihy „Lilium in Flora of China“ z roku 2000 se v sousedním Yunnanu nacházejí málo známé lilie L. puerense, L. rockii a L. pyi.

              Epitet „eupetes“ je z řeckého „ dobře létající “, odvozeného od snadného rozsevu paždních pacibulek. Pacibulka je pevně přirostlá k bázi listu. Na konci vegetační doby listy postupně zasychají, sbalí se do kruhu a po oddělení  rotují vzduchem na nové stanoviště.
   
   
   
                 
     <<Zpět<<
     <<Zpět na hlavní stranu<<